Dan Europe

Dan Europe obilježava se 9. svibnja svake godine. Taj datum označava godišnjicu povijesne "Schumanove deklaracije". Tijekom govora u Parizu 1950. Robert Schuman, tadašnji francuski ministar vanjskih poslova, iznio je svoju ideju o novom obliku političke suradnje u Europi kojom bi rat među Europskim državama postao nezamisliv.

Njegova vizija bila je osnovati europsku instituciju koja bi objedinila proizvodnju ugljena i čelika i upravljala njome. Ugovor o osnivanju takvog tijela potpisan je nešto manje od godinu dana kasnije. Schumanov prijedlog smatra se začetkom današnje Europske unije.

Povodom tog dana, naši su učenici razredne nastave učili o Europskoj uniji i njezinim članicama te su svoje znanje prikazali prigodnim plakatima. Na poveznici u nastavku možete vidjeti što su naučili:

https://www.flipsnack.com/OSOre/dan-europe.html