Romski kotač na putu obrazovanja - o projektu

 

Ukupna vrijednost projekta: 187.287,38 є
Sredstva EU: 145.791,28 є  / OŠ Orehovica 41.496,00 є
Trajanje projekta: 21. kolovoza 2013. – 21. veljače 2015.
Partneri: Općina Orehovica, Udruga UZOR

Ciljevi projekta
Opći cilj: Promicanje i stvaranje jednakih prilika u pristupu obrazovanju za skupine u nepovoljnom položaju
Specifični ciljevi: Poboljšati školski uspjeh, poznavanje hrvatskog jezika i uključenost učenika romske nacionalnosti u izvannastavne aktivnosti, socijalna inkluzija, pospješiti razvoj multikulturalnog ozračja u školi i mjestu  Orehovica,  uvesti ekološki odgoj i obrazovanje, poboljšanje socijalnih i komunikacijskih vještina i veća motiviranost romske djece za uključivanje u srednjoškolsko obrazovanje

 


Aktivnosti i voditelji


1. Produženi boravak

Voditeljice aktivnosti: Petra Srnec, Marijana Višnjić, Petra Ivanušić
Učenici od 1. do 4. razreda
Učenje i pisanje domaćih zadaća, čitanje lektire i dječjih časopisa, igre, stvaralačke radionice: likovne, glazbene, literarne, dramske, dizajnerske, ručni rad, rekreacija na sportskim terenima i u dvorani. Aktivnost  se provodi 5 dana u tjednu u  trajanju 4 sunčana sata.
Učenici svakoga dana dobivaju  ručak.

2. Učenje hrvatskog kao stranog jezika
Voditeljice aktivnosti: Sandra Maček / Marija Požgaj
Učenici od 1. do 8.razreda
Osposobljavanje učenika za uspješno sudjelovanje u svakodnevnim priopćajnim situacijama, stjecanje vještine komunikacije, osvješćivanje potrebe za jezičnim znanjem, suzbijanje straha od jezika, postupno usvajanje hrvatskoga jezičnoga standarda. Aktivnost se provodi 90 minuta tjedno.

3. Vršnjačka pomoć u učenju
Voditeljica aktivnosti: Kristina Horvat
Učenici od 5. do 8. razreda
Vršnjačka pomoć je neformalni, ali organizirani oblik obrazovanja. Aktivnost se provodi 90 minuta tjedno. Učenici pomagači dobit će volonterske knjižice, pohađat će volonterske supervizije.
Učenici će razviti sposobnosti i vještine planiranja, organizacije učenja, naučiti redovito i aktivno učiti, razviti radne navike, unaprijediti komunikacijske vještine, povećati motivaciju, oblikovati pozitivni «ja-koncept», razviti empatiju i suradničke odnose.

4. Inkluzijske radionice (rad s roditeljima)
Voditeljica aktivnosti: Martina Brezovec Jurinec
Radionice će se provoditi dva puta mjesečno u utvrđenom stalnom terminu. Sudjelovat će do 20 roditelja po  radionici u trajanju do 90 minuta.
Teme radionica: obitelj i škola - odgovornost roditelja, navike, volim svoj posao, nismo svi isti ali jednako vrijedimo.
Organizirat ćemo sportske igre učitelja i roditelja (team building), kestenijadu i filmsku večer .

5.  Školski vrt , voćnjak, izgradnja paviljona
Voditeljica aktivnosti: Kristina Vrabec
Aktivnost će provoditi učenici, djelatnici OŠ Orehovice, mještani Orehovice. Zasaditi ćemo voćnjak, formirati školski vrt,  izgraditi kompostište i  paviljon površine 8x8 m u   kojem će se provoditi nastava i razne aktivnosti.
Vrijeme provođenja: ožujak – listopad 2014.

6. Ljetni kamp izviđača
Voditeljice aktivnosti: Sanja Drakulić i Aleksandra Srnec
Učenici od 5. do 8.razreda polaznici izviđačke skupine. Trajanje 8 dana, 7 punih pansiona, 4 pratitelja, destinacija na Jadranskom moru. Učenici će imati strukturirano vrijeme tijekom dana, zajedničke aktivnosti. Nabava kompletne opreme za kampiranje i uniformi za izviđače.
Vrijeme provođenja: lipanj 2014. 

7. Mala škola vođenja kućanstva

Voditeljica: Gorana Šavora Peter
U ovu aktivnost uključit ćemo učenike i učenice 7. i 8. razreda i njihove roditelje, ali i ostale zainteresirane roditelje.
Teme radionica:upravljanje kućnim budžetom, stvaranje ekološke svijesti, načela pravilne prehrane, svladavanje vještina potrebnih za vođenje kućanstva, kuhanje, priprava kolača, zimnice, šivanje i popravljanje odjeće, ručni radovi, izrada domaćeg sapuna, higijena doma, aranžiranje cvijeća.
Vrijeme provođenja aktivnosti: tijekom zimskih, proljetnih i ljetnih odmora učenika 2013./2014.

8. Prezentacija romskih običaja i kulture
Voditelj aktivnosti: Dragan Ignac
Predstavljanje običaja i kulture Roma široj javnosti, afirmacija romske kulture i običaja, stvaranje uvjeta za njihovo očuvanje i razvijanje, suzbijanje stereotipa i predrasuda te društvene marginalizacije Roma.
Vrijeme provođenja aktivnosti: travanj 2014.

Više informacija: www.os-orehovica.hr, OŠ Orehovica pano Info-IPA, telefon 040/635-020

 

DOKUMENTI PROJEKTA:


Na sljedećim poveznicama možete preuzeti dostupne dokumente projekta (Noviji su pri vrhu):

Pojašnjenja prijaviteljima na natječaj za nabavku robe za školsku kuhinju produženog boravka (.PDF, 124 kB)
Letak Romski kotač na putu obrazovanja (.PDF, 152 kB)
Prezentacija Romski kotač na putu obrazovanja (.PDF, 2.42 MB)

 

Kolačići

Ovo mrežno mjesto koristi samo kolačiće (engl. cookies) nužne za ispravan prikaz sadržaja mrežnih stranica. Ne prikupljamo, pohranjujemo niti obrađujemo osobne podatke posjetitelja. Nastavkom pregleda naših mrežnih stranica prihvaćate da se nužni kolačići spreme na vaš uređaj.