Mjesec hrvatske knjige

Mjesec hrvatske knjige nacionalna je manifestacija koja se provodi od 1995. godine.

Traje od 15. listopada do 15. studenoga i u tom razdoblju  kroz raznovrsne i mnogobrojne aktivnosti  promiče se kultura čitanja i pisanja kao izrazito važne društvene vrijednosti. U sklopu obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige, u Osnovnoj školi Orehovica provode se brojne aktivnosti. Cilj je upozoriti na važnost knjige i čitanja. Slogan ovogodišnje manifestacije glasi Misli na sebe_čitaj! Prvi koji su stigli do knjižnice bili su učenici PŠ Podbrest koji sudjeluju u projektu Spoj na slijepo sa knjigom. U knjižnici je zavladalo pravo uzbuđenje jer su učenici sada mogli samostalno izabrati knjigu ne sudeći je po koricama. Neki su birali po veličini, težini, simpatičnosti, neki su bili i neodlučni, ali na kraju svatko je držao svoj komadić sreće u rukama.  Nakon područne škole knjižnicu je posjetio 4.b razred kako bi i oni izabrali svoje poklone za projekt. Brzo su izabrali svoje knjige svaki po svom kriteriju.  Ovo je samo početak, puno toga još slijedi.

Slijedi nekoliko učeničkih dojmova nakon što su otvorili knjigu:

Mislim da je knjiga jako zanimljiva.

Jako me zanima što će se dogoditi u knjizi.

Želim saznati kakav je to sportski dan.

Jako se veselim tvornici čokolade.

Ima premalo stranica.

Knjižničarka Matea