Dan planeta Zemlje

Dana 22. travnja obilježava se Dan planete Zemlje kojim se želi istaknuti važnost zaštite okoliša i očuvanja našeg planeta. 

Na taj se dan različitim događanjima, akcijama i aktivnostima nastoji skrenuti pozornost ljudi i djece na porast globalnog onečišćenja i zatopljenja koja prijete životu na Zemlji.
Dan planeta Zemlje obilježile su i predškolske skupine „Bubamare“, „Lavići“, „Sunčeka“ i „Zvjezdice“ sa svojim odgojiteljicama. Nakon čitanja slikovnica, proučavanja enciklopedija i razgovora s djecom, nastojale smo im pobliže predočiti koliko je važan taj dan, ne samo za nas, nego i za naš okoliš. Jedna od upečatljivijih aktivnosti bila je sadnja cvijeća koja se odvijala u sjenici tik do dječjeg igrališta. Djeca su s velikim oduševljenjem sadila lukovice cvijeća pri čemu je svako dijete imalo svoju teglicu. Stavljajući lukovice u zemlju, prekrivajući ih zemljom i zalijevanjem, djeca su i kroz razgovor spoznala koji su uvjeti potrebni za pravilan rast i razvoj biljke. Uz tu spoznaju, također ćemo pratiti i paziti na naše cvijeće, da dobije sve što je potrebno kako bi napredovalo. Cilj ove aktivnosti je da djeca postupno spoznaju da ljudi nisu iznad niti izvan prirode, već su sastavni dio nje, te da djeca shvate da svi dijelimo zajedničku odgovornost za brigu i očuvanje našeg dragocjenog planeta. Time se aktivno utječe na razvoj socijalne i građanske kompetencije djece, jedne od temeljnih kompetencija za cjeloživotno učenje.

Ovu aktivnost podržao je i vrtni centar „IVA“ doniranjem lukovica, pa im se ovim putem još jednom zahvaljujemo.