Izlet u Trakošćan

U petak, 3. lipnja 2022. godine, učenici 2. a i 2. b  razreda bili su na izletu u Trakošćanu. S njima su u pratnji bile razrednice Emina Mlinarić i Maja Srnec, asistentice Ivanka Kosi Nađ i Sanja Kalanjoš te učiteljica iz produženog boravka Jelena Platužić Marciuš.

Dvorac Trakošćan smješten je u Hrvatskom zagorju i okružen je krajolikom izuzetne ljepote. Danas se u dvorcu nalazi muzej sačinjen od vrijednih zbirki slika, namještaja, oružja i drugih predmeta koji prezentiraju plemićki  život kroz povijest Trakošćana i obitelji Drašković.

Po dolasku u Trakošćan, najprije smo razgledali dvorac. Prošli smo svim prostorijama i tako upoznali lovačku dvoranu, vitešku dvoranu, glazbeni salon, blagovaonicu, rokoko sobu, vidikovac i kuhinju. Saznali smo kako su plemići živjeli nekada i kojim su se uporabnim predmetima služili. Dječake je najviše oduševilo izloženo oružje, oklopi i vojne zastave, a djevojčice su zadivljeno gledale odjeću, frizure i nakit na portretima odraslih i djece. Mnogi su pitali zašto su svi kreveti toliko mali. Saznali su da su ljudi nekada bili niži nego danas. Svi su bili iznenađeni količinom knjiga koje su ostale sačuvane u knjižnici. Jako ih se dojmio i pogled koji se pruža s dvorca na okolicu.

Nakon razgledavanja dvorca, prošetali smo kratko parkom i našli idealno mjesto za fotografiranje. Vidjeli smo da je jezero oko dvorca ispražnjeno i naučili da se to radi zbog čišćenja mulja kako bi postalo čisto i zdravo za ribe koje u njemu žive.

Na kraju smo se svi počastili sladoledom, a neki su si  na štandovima kupili i suvenire da imaju za uspomenu na ovaj prekrasan izlet.