Eko grupa i projekt "Živjeti zdravo"

Ekološka grupa pod vodstvom učiteljice Kristine Vrabec  u ponedjeljak 30. listopada 2017. uputila se u Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije povodom obilježavanja mjeseca hrane. Grupa radi na projektu „Živjeti zdravo“ kojem je cilj osvijestiti učenike o zdravoj prehrani.

Na početku nam se predstavila liječnica Renata Kutnjak Kiš, specijalistica epidemiologije. Ona nam je ispričala o timu u savjetovalištu i njegovim djelatnostima. Svatko od nas dobio je primjerak izgleda programa u savjetovalištu i brošuru o aktivnom i zdravom životu.

Nutricionistiknja  Marijana Krajačić pričala je o tome kako se većina ljudi danas jako loše hrani i da ne brinu o svojem zdravlju i kako ih sve više ljudi posjećuje s namjerom da promijeni svoje prehrambene navike, da smršavi, da se udeblja ili pak da generalno uvede kvalitetniji režim prehrane. Toj osobi napravi se personalizirani jelovnik s više vrsta doručka, ručka, večere, užine odnosno raspoređenih glavnih obroka i međuobroka.  Dobili smo primjerak jelovnika za proučavanje o kojem smo proveli konstruktivnu raspravu.

Nakon toga uslijedila su mjerenja koja se provode kad netko zatraži njihovu pomoć. Mogli smo provjeriti svoju težinu na dijagnostičkoj vazi i također izmjeriti krvni tlak. Dobili smo percentiline krivulje po kojima doktori utvrđuju referentne vrijednosti indeksa tjelesne mase i opsega struka za djevojčice i dječake u dobi od 6,5 do 18,5 godina. Analizirali smo dobivene rezultate i naučili barem okvirno isčitati vrijednosti. Uz to dobili smo i recepte za smoothie i energetske pločice.

Svi smo se lijepo proveli i naučili nešto novo.