Obilježili smo Svjetski dan Roma

Danas, 10. travnja 2018. kratkom svečanošću smo obilježili Svjetski dan Roma u našoj školi. Učenici Male škole, mali zbor, tamburaška grupa, dramska grupa, te nekoliko učenika predmetne nastave  u holu OŠ Orehovica pripremili su kratak program. Pjevalo se i recitiralo na hrvatskom i na romskom (bajaškom) jeziku. Učenike su pripremale učiteljice Indira Valkaj i Ivanka Novak.

Svjetski dan Roma, 8. travnja obilježava se čast prvog Svjetskog kongresa Roma, održanog od 8. do 12. travnja 1971. godine u Londonu, jedan je od najvažnijih događaja u povijesti Roma. Na tom kongresu usvojene su odluke o romskoj zastavi i službenoj himni. Romska zastava je u donjem dijelu zelene boje koja simbolizira zemlju, a u gornjem dijelu je plave boje koja simbolizira nebo. Crveni kotač, koji se nalazi u sredini zastave, predstavlja putovanja i migracije Roma. Službena romska himna temelji se na staroj romskoj pjesmi Đelem, đelem (˝idem, idem˝). Prvi kongres Roma u Londonu rezultirao je i proglašenjem službenog romskog jezika (romani chiba), kao i službenim prihvaćanjem naziva ˝Rom˝, što na romskom jeziku znači čovjek.